TU Europa radzi, aby w razie nagłego wypadku czy zachorowania za granicą od razu dzwonić do Centrum Alarmowego ubezpieczyciela.
Kiedy na świecie rosną koszty usług medycznych, lepiej nie działać na własną rękę, tylko od razu dzwonić do Centrum Alarmowego. Po potwierdzeniu ochrony przejmujemy wtedy wszelkie formalności i rozliczenia z placówką medyczną
- mówi Katarzyna Szepczyńska, dyrektor Departamentu sprzedaży ubezpieczeń turystycznych w TU Europa.
Jak się przygotować na wypadek konieczności skorzystania z ochrony?
- Warto zapisać numer centrali alarmowej ubezpieczyciela w swojej komórce, to samo niech zrobią towarzysze podróży.
- Dobrze jest mieć pod ręką numer polisy, ponieważ przyda się w kontakcie z centrum alarmowym ubezpieczyciela w razie wypadku lub choroby, albo w razie, gdy ubezpieczony wyrządzi komuś szkodę – ubezpieczyciel po potwierdzeniu ochrony może przejąć rozliczenia kosztów wypadku w ramach ubezpieczenia OC zawartego w polisie.
- W razie wypadku bezzwłocznie trzeba zadzwonić do centrum alarmowego ubezpieczyciela, aby ten jak najszybciej mógł skontaktować się z placówką medyczną, potwierdzić ochronę ubezpieczeniową i przejąć koszty leczenia, w razie potrzeby poinformować bliskich, zorganizować transport do Polski lub pobyt osoby bliskiej na miejscu. W TU Europa takie połączenie telefoniczne jest teraz bezpłatne pod warunkiem dostępu do internetu.
- Liczy się czas, a organizacja szczególnie transportu medycznego jest operacją bardzo skomplikowaną, bo oprócz konieczności uzyskania szeregu zgód, na przykład od służb lotniczych, odbywa się w porozumieniu z lekarzem prowadzącym, lekarzem z firmy asystorskiej, jak również lekarzem ze strony przewoźnika medycznego.
Polisa na miarę wyjazdu
Sumy w ubezpieczeniach obowiązkowo dodawanych do wycieczek przez biura podróży nie przekraczają jednak zwykle 100-150 tys. zł. O ile taka suma w połączeniu z kartą EKUZ może wystarczyć na pokrycie podstawowych kosztów podczas bliskich podróży europejskich, to już na zdarzenia o poważnych konsekwencjach medycznych i na leczenie w odległych zakątkach świata może nie być wystarczająca. Do wycieczki warto więc dokupić dodatkowe ubezpieczenie na wyższe sumy albo w biurze podróży, albo bezpośrednio u ubezpieczyciela
- mówi Katarzyna Szepczyńska.
To może oczywiste, ale niech polisa nie zwalnia nas z ostrożności i dbałości o siebie i bliskich na urlopie
- podkreśla Katarzyna Szepczyńska.